A tél a kocsonya, a töltött káposzta, a sólet, a disznótoros és a frissen sült töpörtyű időszaka. Töpörtyű, vagy tepertő… hmm már a neve is csodálatos, az íze pedig fenséges! A magyar konyha egyik remeke, hiszen fogyasztható önmagában, hajában sült krumpli mellé, de a töpörtyűs pogácsának is vannak hívei, nem is kevesen.
Töpörtyűt süthetünk sertésből, libából, kacsából, sőt tyúkhájból is. Mindegyik nagyon finom, mégis az első két fajta vált népszerűvé. De javaslom önöknek, hogy a többit is próbálják ki, hogy különleges élményhez juttathassák ínyüket!
A töpörtyű mindenkor és mindenhol fogyasztható, de a legjobb reggel, hogy az egész napunkat bearanyozza. Egy igazi férfi ébredés után, éhgyomorra megiszik egy stampedli pálinkát, majd reggelire friss töpörtyűt, puha kenyeret és lilahagymát eszik, hogy kialakuljon a nők számára oly vonzó férfias lehelet.
Sertéstöpörtyű
A zsírszalonnát kockákra vágjuk. A zsírsütő edénybe tegyünk alá egy kevés vizet. A víz mennyisége a szalonna érettségétől függ. Szép piros töpörtyűt kapunk, ha fele időben l dl tejet öntünk bele. Leszűrjük, kissé kinyomkodjuk belőle a zsírt, de ne préseljük szárazra, mint a gyaluforgács. Ilyenkor ugyan több zsírt kapunk, de a töpörtyű élvezhetetlen lesz.
Libatepertő
A liba bőrét óvatosan lefejtjük a húsról (legjobb a mellről, úgy hogy egy kis hús is maradjon rajta), kockákra vágjuk, majd fazékba rakjuk. Annyi vizet öntünk hozzá, hogy éppen ellepje, és mérsékelt tűzön, néha megkeverve, főzzük. Mire a víz elpárolog, a tepertő szép sárga lesz. Még néhány percig sütjük, majd egy csepp vizet öntünk a zsírba, és rászorítjuk a fazék fedelét. Ettől lesz a tepertő ropogós. Leszűrjük, majd a zsírt üvegbe öntjük.
Zsolti bácsi