Hozzávalók
Szirup: 1 csésze cukor, 1 csésze víz, 3 szem kardamom porítva, 1 evőkanál citromlé
Gulab Jamun: 9 evőkanál tejpor, 3½ evőkanál liszt, 1 evőkanál búzadara, csipet szódabikarbóna, 1 evőkanál citromlé, 1 evőkanál ghee (tisztított vaj), 4-5 evőkanál tej, melegen, ghee vagy olaj a sütéshez.
Elkészítés
Cukorszirup: Egy széles lábasba tegyünk egy csésze cukrot, adjunk hozzá egy csésze vizet és forraljuk négy percig, amíg a cukorszirup enyhén ragadóssá nem válik. Adjuk hozzá a kardamom port és a citromlevet is, hogy megakadályozzuk a kristályosodást. Fedjük le és tegyük félre.
Gulab jamun: Tegyük a tejport egy nagy keverőtálba, adjuk hozzá a lisztet, búzadarát. és a szódabikarbónát. Szintén tegyük bele a citromlevet és a ghee-t majd alaposan dolgozzuk össze. Lassan adagoljuk hozzá a tejet, és gyúrjuk jól össze. Egészen addig gyúrjuk, amíg sima és puha tésztát nem kapunk.
Vajazzuk be kezünket (ghee-vel), és laza kézmozdulatokkal készítsünk kisméretű golyókat a tésztából. Fontos, hogy a golyókon ne legyen repedés, különben meglehet, hogy széttörik a gulab jamun kisütés közben.
A ghee-t alacsony hőfokon hevítsük, és amikor már kellően meleg, süssük ki a jamunokat. Sütés közben kevergessük meg néha a golyókat. Akkor van kész, ha már szép egyenletesen aranybarna színe van. Fontos, hogy a ghee ne legyen nagyon forró, mert akkor a belső részek nem sülnek át, a külseje viszont megéghet.
A megsült golyókat azonnal tegyük bele a meleg szirupba, amely ne legyen túl forró, mert akkor szétmállanak benne a golyók; természetesen, ha hideg a szirup az sem jó, mert akkor nem tudja jól átitatni a golyókat. Fedjük le a lábast és hagyjuk állni legalább két órán át, így a gulab jamunok megszívják magukat és kétszeres méretűre növekednek.
Tálaláskor a tetejére szórhatunk pisztáciát vagy mandulát.
Bernadett