Bográcsban finomabb a pörkölt, és társaságunk is lehet a főzésnél, ha erről gondoskodunk. Szóval szóljunk barátainknak, szedjük össze a családot, és irány a kert (ha nincs, akkor keressünk egy megfelelő helyet).
Ezt a pörköltet lassú tűzön főzzük, ami 3-4 óráig eltart, és az előkészületeket még nem is számoltam. A főzés közben viszont lehet beszélgetni, szolidan iszogatni, és abból sem lehet baj, ha közben előkerül 1-2 zeneszerszám is. Telefon, TV, rádió stb. ne legyen a közelben, az e-maileket pedig holnap is meg lehet nézni.
Tehát lazítás! A tűz mellett az idősebbek felidézhetik a régi tábortüzek hangulatát, a fiatalok pedig friss élményekkel gazdagodhatnak. Csapatmunkáról lévén szó, az előkészületekből (fagyűjtés, hagymapucolás, hozzávalók aprítása stb.) mindenki kiveheti a részét.
Hozzávalók (10-12 személyre)
80 dkg marhahús, 60 dkg sertéshús, 50 dkg vegyes leves-zöldség (de lehet bármilyen fagyasztott zöldségkeverék is), 5 nagy fej hagyma, 3 db paradicsom, 6 db paprika, 10 dkg füstölt szalonna, 2-3 evőkanál zsír, 3-4 kávéskanál fűszerpaprika, 1-2 kávéskanál frissen őrölt feketebors, ízlés szerint só, egy üveg félszáraz vörösbor.
Elkészítés
A zsírban a felkockázott szalonnát kiolvasztjuk (ne süssük túl, nem túrós csuszába megy). Utána beledobjuk az apróra vágott hagymákat, és aranysárgára pirítjuk. A tűznek nem szabad nagyon lobogni, és ez maradjon is így egészen a főzés végéig. Ezt követően a hagymára szórjuk a fűszerpaprikát, majd meglocsoljuk egy kis vörösborral, és hagyjuk egy kicsit főni.
Mielőtt kezdene lesülni, mehet bele az elnegyedelt paradicsom és az apróra vágott paprika (a paradicsomot előtte meghámozhatjuk, ha nagyon akarjuk). Az egészet továbbfőzzük kb. jó fél óráig, szükség esetén vörösborral megöntözve. Azért készítjük ilyen alaposan a hagymás- és a lecsós alapot, hogy a kész pörköltnek tartalmas leve legyen.
A következő lépésként belekerül a marhahús, melyet kicsit pirítunk, majd az egészet felöntjük borral, épphogy ellepje.
Hozzávetőlegesen 1-1,5 óra múlva, ha a marha félig főtt, a disznó is követi a bográcsba nagytestű barátját.
Amikor mindegyik hús szinte megfőtt, belezúdítjuk zöldséget, és készre főzzük. A lé mindig lepje el az ételt, ha elfogy a vörösbor (megitta a szakács, esetleg elpárolgott), akkor pótoljuk vízzel.
Tányérba merve, frissen szeletelt kenyérrel, a bogrács mellett helyben fogyasszuk. Aki bírja, vékonyra szeletelt erős paprikával teheti tüzesebbé.
És persze az evés befejeztével folytatódhat a kerti mulatság, amíg el nem alszik a tűz…
Kőszegi József